اقتصاد چرخشی یا اقتصاد دورانی[۱] (به انگلیسیCircular Economy) که اغلب به آن Circularity نیز گفته می‌شود،[۲] یک نظام اقتصادی است که هدف آن کمینه کردن پسماندها و بیشترین استفاده از منابع است. این رویکرد بازسازی کننده در مقابل رویکرد سنتی اقتصاد خطی قرار می‌گیرد که در آن مدل تولید به صورت «دریافت مواد اولیه، تولید و دور انداختن» است. در این نوع نگاه، مصرف منابع ورودی، پسماندهای خروجی و هدررفت انرژی با بستن یا کوچک کردن حلقه‌های مواد و انرژی، از طریق طراحی، نگهداری، تعمیر، استفاده مجدد، بازتولید و بازیافت کمینه می‌شود.[۳] می‌توان به صورت بلندمدت به این اهداف دست یافت. مدافعین این ایده ادعا می‌کنند که چنین جهان پایداری به معنای حتی اندکی کاهش در سطح کیفیت زندگی مصرف‌کنندگان نیست و می‌توان بدون هزینه اضافی برای تولیدکنندگان (یا کاهش درآمدشان) آن را محقق کرد. بحث آن است که مدل‌های کسب‌وکار با محوریت اقتصاد چرخشی می‌توانند به سودآوری مدل‌های خطی باشند که امکان استفاده از محصولات و خدمات مشابه را برای ما فراهم می‌کند.[۴]

اقتصاد چرخشی برای دستیابی به مدل‌هایی که به لحاظ اقتصادی و زیست‌محیطی پایدارند، بر حوزه‌هایی چون تفکر طراحی، تفکر سیستماتیک، گسترش طول عمر محصول و بازیافت متمرکز شده‌است.

 

4 thoughts on “اقتصاد چرخشی ، اندازه گیری و ارزیابی”
  1. После того как я купил защитные очки от лазерного излучения, я понял, что это необходимо для обеспечения безопасности при работе с лазерами. Мои глаза теперь защищены, и я могу спокойно выполнять свою работу, не беспокоясь о возможных рисках.

  2. 10 Lotto Online, Azərbaycanda lotereya online loto hilesi oyunlarının populyarlığını artıraraq, insanların qalib olmaq ümidi ilə günlük həyatlarını daha maraqlı və şərəfli edir. Bu platforma daxil olmaqla, istifadəçilər həyatlarında unikal bir təcrübə yaşayır və lotereya oyunlarıın heyranlı dünyasına daxil olmaq üçün yeni imkanlar əldə edirlər.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *